A digitális azonosítás okozhatja a következő robbanást a kriptovaluták piacán
2021. szeptember 09. 17:05
A kriptovaluták nyomon követhetősége a szabályozók számára az egyik legnagyobb nehézség, pedig őrületes sebességgel növekszik a piac. Idén áprilisban a szektor elérte a rekordot jelentő 2 000 milliárd dolláros tőkeértéket, amelynek kapcsán a központi bankok arra figyelmeztettek, hogy a befektetők számára egyre nagyobb a kockázat és sokan veszíthetnek nagy összeget egy esetleges krízis esetén. A bitcoin, ethereum és más kriptoeszközök azonosítására szolgáló címkék rendszerét szeptemberben indítják el, ami azt is mutatja, hogy a gyorsan növekvő, szabályozatlan piac egyre inkább átveszi az eddig domináns befektetési formák jellemzőit.
2021. szeptember 09. 17:05
p
1
5
1
Mentés
Akkora a kripto piac, hogy nem lehet tovább várni
Az egyes részvényekhez és származtatott ügyletekhez már most is egyedi azonosító számot rendelnek, hogy a szabályozók és a piaci szereplők nyomon tudják követni és képesek legyenek számszerűsíteni a kereskedelemből eredő kockázatokat. Az új digitális token-azonosítókat vagy DTI-ket a DTI Alapítványnál fogják regisztrálni, amely az Etrading Software, egy piaci infrastruktúrát biztosító fintech vállalat, nonprofit egysége.
A kriptopiac 80 százaléka kap szabad utat
Az Etrading Software ügyvezetője, Sassan Danesh a Reutersnek elmondta, hogy a kriptovaluták ágazata egyre nagyobbra növekszik, és ezzel párhuzamosan a szabályozóknak és a piacnak szüksége lesz olyan azonosítókra, amik segítik a nyomon követhetőséget. A DTI-k hidat képeznek majd a hagyományos értékpapírok és az új tokenizált digitális piac között. Szeptember végére várható ennek létrejötte, a globális Nemzetközi Szabványügyi Szervezet (ISO) előírásainak felhasználásával.
Danesh elmondta, hogy ekkor kezdi majd el a DTI nyilvántartása kiosztani a hivatalos azonosítókat a 100 legfontosabb kriptovaluta és token számára, amelyek a jelenlegi kriptopiac több mint 80 százalékát teszik ki. Ezek közé tartozik a bitcoin, az ethereum, a Dogecoin és a Ripple. Az ügyvezető hozzátette, hogy az azonosítók megkönnyítik majd annak összehasonlítását is, hogy mely tőzsdék kínálják a legjobb árakat az egyes kriptoeszközökre.
(forrás: Pierre Borthiry/Unsplash)
A kriptovaluták belesimulnak a pénzügyi világba
Egyébként az ISO-alapú azonosítókat már használják az értékpapír- és származtatott ügyletek bejelentésére. Így a szabályozó hatóságok képesek kiszűrni a piaci visszaéléseket és a kockázatok felhalmozódását. Danesh arra számít, hogy a DTI-k egy ehhez hasonló követelményrendszert fognak bevezetni a kriptotranzakciók esetében is. Az ügyvezető úgy véli, hogy lesz szabályozási felhatalmazás a digitális eszközök jelentésére, és ezt majd a digitális piac mérete vezérli. Ez ráadásul ma már akkora, hogy szerepét és jelentőségét nem hagyhatják figyelmen kívül a szabályozók.
Az ISO szabvány alkalmazása gyorsítja a bevezetési folyamatot
Sassan Danesh szerint, tekintettel arra az időre, amely szükséges ahhoz, hogy a digitális eszközök kellőképpen beágyazódjanak a piacokra, várhatóan 2023 vége lesz a legkorábbi gyakorlati időpont a kötelező jelentéstétel bevezetésére. Még úgy is, hogy a nagybefektetők informatikai rendszerei már most is ISO-alapú azonosítókat alkalmaznak, és a DTI-k hozzáadása nem jelent óriási változást technikailag, tehát a digitális eszközök alkalmazása önmagában nem jelent komoly kihívást.
Danesh szerint a pénzintézetek számára is fontos, hogy a digitális eszközök kereskedelmének integrálásához ne kelljen nekik teljesen új szabályozást bevezetni, vagy egy új rendszert kidolgozni. De mivel a DTI, az ISO szabványcsalád része, így ilyen akadályok nem merülhetnek fel.
Világgazdasági összeomlás, hiperinfláció, háborús fenyegetés – Robert Kiyosaki sötét jövőképet fest. Mit ér a pénzünk manapság? Az arany és a bitcoin mentőöv lehet? Vajon tényleg a pénzügyi rendszer végóráit éljük?
A Google új, Willow nevű kvantumchipje érdemi áttörést hozott a kvantum-számítástechnikában, de vajon az új elven működő chipek tudása elérheti-e egyszer a bitcoin biztonságát is fenyegető szintet?
Hazánk decemberben véget érő soros uniós elnöksége idején Raisz Anikó vezeti az EU Környezetvédelmi Tanácsát. Az Energiaügyi Minisztérium környezetügyért és körforgásos gazdaságért felelős államtitkárával az európai zöldátállás, a fenntarthatóság és a versenyképesség kérdéseit jártuk körül, és kitértünk a szigorodó hazai szabályokra is.